Dotacje UE

Ledholo

Test
  /  Hologramy 3D   /  Technologia 3D

Technologia 3D

Jak technologia 3D umożliwia stworzenie hologramu?

W wyświetlaczach Ledholo zastosowana została technologia 3D dwu, cztero- oraz sześcioramiennych wirników. Poruszają się one z prędkością ponad 30 klatek na sekundę. Umieszczone na nich diody typu SMD (Surface Mount Device) „mrugają” w taki sposób, że w efekcie uzyskujemy obraz.

Efekt holograficzny

Efekt holograficzny opiera się na zjawisku opisywanym jako POV (Persistence of vision). Jest to złudzenie optycznie, które pojawia się, gdy percepcja wzrokowa obiektu nie ustaje przez pewien czas po tym, jak promienie światła z niego wychodzące przestaną docierać do oka. Iluzję opisano również jako „uporczywość siatkówki” czy „uporczywość wrażeń”. Mówiąc prościej ludzkie oko potrafi dostrzec maksymalnie 25-30 klatek na sekundę. Powyżej tych wartości przestaje dostrzegać poruszające się obiekty (ramiona wirników).

Technologia 3D – diody SMD

Ponieważ diody typu SMD nie wyświetlają koloru czarnego, animacje posiadające czarne tło pozwalają na uzyskanie efektu zawieszenia w przestrzeni. „Trwałość widzenia” może być również rozumiana jako „fuzja migotania” (flicker fusion), efekt, który wydaje się utrzymywać w sposób ciągły, gdy światło docierające do oczu jest przerywane w krótkich i regularnych odstępach czasu. Od samego początku uważa się, że termin „Trwałość widzenia” była wyjaśnieniem percepcji ruchu w różnych zabawkach optycznych czy kinie. Wczesne opisy efektu przypisywały go wyłącznie niedoskonałościom oka, szczególnie siatkówki. Nerwy i części mózgu po latach stały się elementami dalszych wyjaśnień. Nad wpływem obrazów na ludzki umysł przeprowadzone liczne badania. Były to głównie obrazy 2D, a tym samym badania nad hologramami 3D są dopiero przed nami.

Poza diodami SMD, na ramionach wirników oraz w niewielkiej przestrzeni przy silniku umieszczone zostały wszystkie kluczowe układy scalone odpowiedzialne za konwersję obrazu i zarządzanie wyświetlaczem. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu animacje 3D na urządzenia Ledholo mogą być przygotowywane, a następnie wgrywane do pamięci wyświetlacza (16 GB!) za pośrednictwem sieci Wi-Fi w popularnym formacie mp4.

Oprogramowanie

Oprogramowanie użyte w wyświetlaczach Ledholo odpowiedzialne jest zarówno za konwersję plików animacyjnych jak i zarządzanie samymi urządzeniami. Każde Ledholo posiada wbudowany nadajnik i odbiornik Wi-Fi dzięki czemu możliwe jest połączenie bezpośrednie (smartfon z systemem iOS i Android lub komputer z systemem Windows <–> Ledholo) lub pośrednie (komputer z systemem Windows <–> Cloud <–> Ledholo). To pierwsze umożliwia między innymi:

  • włączanie lub wyłączanie urządzeni
  • włączanie lub wyłączanie opcji autostart,
  • ustawianie automatycznego włączania i wyłączania w określonym czasie.
  • wgrywanie i usuwanie treści,
  • ustawianie kolejności wyświetlania (playlista),
  • płynną regulację jasności obrazu 3D,
  • korektę położenia obrazu.

Przy połączeniu pośrednim, gdy konieczne jest równoczesne zarządzanie większą liczbą wyświetlaczy, aplikacja dostępna na komputery z systemem Windows umożliwia dodatkowo:

  • tworzenie i zarządzanie grupami urządzeń,
  • przypisywanie urządzeń do użytkowników i lokalizacji,
  • dostęp do dedykowanej biblioteki animacji 3D przygotowanych specjalnie na urządzenia Ledholo,
  • wgrywanie i usuwanie treści z dowolnie wybranej grupy,
  • precyzyjne planowanie czasów emisji animacji,
  • włączenie lub wyłączenie poszczególnych urządzeń.

Efekt wykorzystania technologii 3D

Przez pewien czas zapraszaliśmy do naszego biura przyjaciół z branży eventowej, ludzi, którzy siedzą w technice scenicznej, scenografii i na co dzień mają do czynienia z różnymi wyświetlaczami – projektorami, monitorami, ścianami… Gdy pokazywaliśmy im animacje produktów czy logotypów na wyświetlaczach Ledholo, ich miny były bezcenne. Najczęściej powtarzający się tekst brzmiał: o k… skąd bierze się ten obraz?

Czy to może być dowód, że osiągnęliśmy efekt WOW?

NASTĘPNY POST