Dotacje UE

Ledholo

  /  Hologramy 3D   /  Hologramy 3D – Nie tylko reklama

Hologramy 3D – Nie tylko reklama

Hologramy 3D to nie tylko reklama. Tylko niewielki procent stałej kolekcji Luwru pokazywany jest odwiedzającym. Ogromną większość muzealnych skarbów przechowuje się w magazynach. Część z nich być może nigdy nie zostanie pokazana publicznie. Dzieje się tak nie tylko w Luwrze, ale w większości muzeów na całym świecie. Muzealni kuratorzy chcieliby pokazać światu jak najwięcej. Co więc ich ogranicza?

Powody, dla których większość artefaktów pozostaje ukryta w magazynach są dwa. Pierwszy to ograniczona przestrzeń. Nawet w największych muzeach świata nie ma wystarczająco dużo miejsca, by wyeksponować całość ich zbiorów. Drugim powodem jest stan artefaktów, który nie zawsze umożliwia wyeksponowanie ich w muzealnych salach. Delikatnych, podatnych na uszkodzenia i wrażliwych na warunki zewnętrzne przedmiotów i dzieł sztuki nie wystawia się, by je chronić.

Chcąc zaprezentować szerszej publiczności posiadane eksponaty instytucje kultury i sztuki sięgają po rozwiązania dostępne dzięki nowym technologiom. Interaktywne wystawy, projekcje filmowe, zdjęcia i modele 3D publikowane na stronach internetowych, wystawy online czy instalacje multimedialne.

Instalacje multimedialne są jednak bardzo kosztowne. Projekcje filmowe i prezentacja fotografii to zamknięcie przestrzennych dzieł w dwuwymiarze, co ma ogromny wpływ na ich odbiór. Ekspozycje online pozwalają co prawda zaprezentować dużą część zbiorów szerokiej publiczności, jednak nie zastąpią przeżycia, jakim jest osobista wizyta w galerii czy muzeum. Ledholo proponuje rozwiązanie wolne od tych ograniczeń.

Wyświetlacze hologramów 3D – Nie tylko reklama

Zastosowanie wyświetlaczy hologramów 3D takich jak Ledholo serii Eye, Box lub Totem umożliwia wyświetlanie praktycznie dowolnej liczby zawieszonych w przestrzeni trójwymiarowych obiektów. W muzealnych salach mogą pojawić się przestrzenne projekcje wywołujące wrażenie obcowania z realnym artefaktem. Umożliwia to zwiedzającym zobaczenie ukrytych dotąd eksponatów, ale też sam sposób ich prezentacji stanowi spektakularną atrakcję. Możliwość płynnej kontroli jasności wyświetlanych obrazów pozwala na dostosowanie projekcji do warunków panujących w konkretnych lokalizacjach o każdej porze. Ten sam artefakt może być doskonale wyeksponowany zarówno w sali zalanej słonecznym światłem, jak i w półmroku. System zarządzania treścią za pomocą gestów daje dodatkową możliwość niczym nie skrępowanego wertowania zbiorów.

Ponieważ coraz więcej instytucji decyduje się na modelowanie 3D posiadanych zbiorów, koszt przygotowania samej animacji staje się praktycznie zerowy!

Ledholo to, naszym zdaniem, przyszłość nie tylko reklamy, ale również ekspozycji muzealnych i galerii sztuki!

POPRZEDNI POSTNASTĘPNY POST