Holograficzne wsparcie sprzedaży
Sprzedaż bezpośrednia
Co zrobić, aby bezpośrednie spotkania z klientami były jeszcze bardziej efektywne i kończyły się dopinaniem kontraktów? W wielu branżach bezpośrednie spotkania z klientami decydują o wynikach sprzedaży firm. Do zaprezentowania swojej oferty handlowcy najczęściej, o ile oczywiście jest to możliwe, korzystają z tradycyjnych narzędzi prezentacyjnych. Ale telewizory, projektory czy same laptopy nie robią już na nikim wrażenia. Skupienie uwagi potencjalnych klientów podczas spotkań, przełączenie ich niejako w tryb odbioru, jest jednak nie lada wyzwaniem. Największe sukcesy odnoszą w tym przypadku charyzmatyczni mówcy, którzy potrafią oczarować swoją osobowością.
Reklama holograficzna
Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, gdy handlowiec skorzysta z najnowszej generacji, przenośnego wyświetlacza holograficznego Ledholo Box 40B lub zestawu Ledholo Eye 75DE. Zawieszony w przestrzeni obraz niemal natychmiast przykuwa uwagę uczestników spotkania dając tym samym prezentującemu pole do popisu i niczym nieskrępowanej wypowiedzi. Istnieje także jeszcze potężniejsze działo – połączenie tradycyjnej prezentacji z holograficzną animacją jej najważniejszych elementów. I tu z pomocą przychodzi nasza aplikacja do zarządzania treścią wyświetlaną. Dzięki niej zmiana scen (kolejnych hologramów 3D) to po prostu kliknięcie na kolejną na liście nazwę animacji.
Przetestowaliśmy to na jednym produkcie firmy MEDTRONIC. Wyniki przeprowadzonych badań przerosły nasze oczekiwania. Okazało się, że osoby, które wzięły udział w eksperymencie po tygodniu od spotkania świetnie pamiętały zarówno nazwę prezentowanego urządzenia jak i kluczowe korzyści płynące z jego zastosowania.
Wcześniejsze badania dotyczące afektu, poznania, intencji zakupu oraz wrażliwości cenowej pokazały niezwykle ciekawe wyniki. Osoby, którym produkt zaprezentowany został w formie obrazu holograficznego oceniły go wyżej niż inne osoby, którym ten sam produkt zaprezentowany zostały w tradycyjny sposób (poster). Mało tego, prezentacja holograficzna sprawiła, że osoby zadeklarowały wyższą chęć zakupu danego produktu oraz gotowe były zapłacić za nigo więcej niż pozostali.
Dlaczego hologramy 3D?
Szereg przeprowadzonych do tej pory badań sugeruje, że na procesy podejmowania decyzji przez klientów wpływają czynniki emocjonalne, poznawcze i behawioralne (Iljin, 2000; Jokubauskas, 2003). Postawy wobec reklamy odgrywają znaczącą rolę w ich wynikach (Lutz, 1985). Z tych powodów specjaliści ds. marketingu nieustannie pracują nad wskazaniem, które czynniki mają największy wpływ na stosunek klientów do określonych produktów i marek.
Haimerl (2007) zasugerował, że emocje wywołane tematami reklamowymi i komunikacją mają szczególne znaczenie dla marketingowców i reklamodawców, ponieważ bodźce emocjonalne związane z reklamą wpływają na intensywność zaangażowania w reklamę, a tym samym mogą wpływać na jej skuteczność (Hupp, Groppel-Klein, Dieckmann, Broeckelmann i Walter, 2008). Stwierdzono również, że emocje wywoływane przez reklamę można uznać za silny motywator zachowań konsumenckich (Erevelles, 1998) i że mogą one wpływać na przywoływanie określonych postawy po ekspozycji (Park i Thorson, 1990).
Badania zachowań konsumenckich leżących u podstaw procesów decyzyjnych kupujących stało się ważną dziedziną badań pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy spece od marketingu zdali sobie sprawę, że potencjalny klient musi być postrzegany jako cenny zasób dla firmy, ponieważ to on odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu decyzji (Solomon, Bamossy i Askegaard, 2007).
Odnosząc się do reklamy holograficznej warto wspomnieć o Albercie Mehrabianie. W wydanej w roku 1971 książce „Silent Messages” napisał:
93% całej komunikacji człowieka to komunikacja niewerbalna. 90% informacji przesyłanych do mózgu to informacje wizualne. Są one przetwarzane przez mózg dużo szybciej niż tekst, gdyż mózg jest przyzwyczajony do przetwarzania obrazów. Ludzie pamiętają 80% z tego co widzą, a jedynie 20% z tego co czytają
Naukowcy od lat prowadzą badania nad percepcją obrazów. Liczba receptorów rejestrujących obraz szacowana jest na 250 milionów, czyli około dziesięciokrotnie więcej niż w przypadku receptorów węchowych, sto razy więcej niż receptorów dotykowych i dziesięć tysięcy razy więcej niż receptorów słuchowych. Uwaga wzrokowa nie jest jednorodnym procesem poznawczym. Składa się na nią wiele podsystemów i mechanizmów, często o różnych cechach funkcjonalnych (np. zogniskowana uwaga wzrokowa, procesy przeszukiwania pola wzrokowego; por. Eysenck, Keane, 2005; Styles 2006).
Wysokość ceny produktu lub usługi uważana jest za jeden z najistotniejszych bodźców marketingowych mających wpływ na sprzedaż, natomiast sama cena postrzegana jest w kontekście innych cen, które tworzą kontekst odniesienia. To właśnie cena odniesienia (reference price) ma kluczowe znaczenie dla atrakcyjności cenowej niezależnie od tego, czy mówimy o jej podwyżce czy obniżce (Falkowski, Mackiewicz 2015). Wszelkie działania marketingowe w efekcie przekładają się na dążenie do maksymalizacji zysków. Te z kolei osiągane są między innymi dzięki zastosowaniu tak zwanego progu różnicy, umożliwiającego dostrzeżenie różnicy między bodźcami. Dostrzegalność bodźców maleje wraz z zmniejszaniem się różnicy między nimi. Do pomiaru progu różnicy stosuje się pojęcie ledwo dostrzegalnej różnicy, czyli takiej różnicy pomiędzy wartościami, która pozwoli na odczucie minimalnej różnicy między bodźcami. Prawo różnicy dotyczyć może różnego rodzaju bodźców – zarówno wag produktu, natężenia dźwięku, intensywności smaku czy wielkości i kolorów opakowań (Falkowski, Tyszka 2003).
Jednak wrażliwość poszczególnych zmysłów jest różna (najbardziej wrażliwe to wzrok i dotyk, najmniej wrażliwe, to słuch, smak, powonienie) (Tyszka, 2004). Stworzone przez niemieckiego psychologa Ernsta Heinricha Webera prawo Webera-Fechnera (prawo wyrażające relację pomiędzy fizyczną miarą bodźca a reakcją zmysłów) nazywane także Prawem Webera pozwala na określenie progu różnicy. W marketingu mówimy o dwojakim jego zastosowaniu: zwiększanie wymiaru danego produktu (upsizing) oraz zmniejszanie wymiaru danego produktu (downsizing) (Falkowski, Tyszka, 2003). Celem jest określenie takiego progu, który uniemożliwi konsumentom wychwycenie „na oko” różnicy między poszczególnymi produktami przekładając się tym samym na wymierne korzyści dla firmy będących ich producentami.
W przypadku reklamy holograficznej, jak już wspomniałem, bodaj największą korzyścią z jej zastosowania może okazać się znaczne obniżenie wrażliwości cenowej, co z całą pewnością pomoże w prezentacji produktów markowych i „drogich”.
Twój przenośny hologram 3D
Jeżeli planujesz niewielkie spotkania face to face skorzystaj z Ledholo Box 40B. Jest to wyświetlacz holograficzny, który praktycznie nie wymaga obsługi. Ważące niespełna 5 kg urządzenie o wymiarach 40 cm x 40 cm x 20 cm można zastosować niemal w każdych warunkach – nieważne, czy spotkanie odbywa się w biurze przy dużym stole konferencyjnym czy w zaciszu małego gabinetu.
Jeżeli jednak chcesz zrobić jeszcze większe wrażenie a w prezentacji ma wziąć udział większa liczba osób skorzystaj z ważącego niespełna 25 kg specjalnego zestawu Ledholo Eye 75DE. W jego skład wchodzi wyświetlacz Ledholo Eye 75D o średnicy 72 cm i głębokości 35 cm oraz dwuczęściowy statyw na stabilnej podstawie Tube Stand 200S. Montaż całości nie powinien zająć Ci więcej niż 5 min a dedykowane futerały ułatwią transport nawet w niewielkim bagażniku auta.
W obu przypadkach za pośrednictwem dedykowanej, bezpłatnej aplikacji na smartfona z systemem Android lub iOS bądź laptopa z systemem Windows można błyskawicznie wgrywać wcześniej przygotowane animacje 3D, tworząc tym samym własne playlisty, a nasz system zamieni je w zawieszone w przestrzeni hologramy 3D. Jeżeli podczas konfiguracji wyświetlacza uruchomiona została funkcja autostart, Twoje hologramy 3D pojawią się już po około 30 sekundach od podłączenia urządzeń do prądu.
Podsumowanie
Jeżeli w najbliższym czasie planujesz spotkania z klientami rozważ zastosowanie narzędzia, dzięki któremu przyciągnięcie uwagi będzie proste i zarazem pewne. Zapoznaj się z wynikami przeprowadzonych badań oraz opiniami naszych klientów. Szczegółową specyfikację techniczną Ledholo Box 40B oraz cenę znajdziesz TUTAJ.
Jeżeli chcesz na własne oczy przekonać się, czy hologramy 3D wyświetlane na urządzeniach Ledholo faktycznie przyciągają uwagę i wywołują efekt WOW umów się z nami na prezentację – nasz showroom mieści się w Warszawie przy ul. Branickiego 15.
Cóż, jesteśmy Ledholo. Wyświetlamy emocje.